W jakich dawkach żelazo zapobiega anemii i ją leczy?

Zarówno niedobór, jak i nadmiar żelaza może powodować dysfunkcję wielu narządów i układów, szczególnie w szybko rosnących i różnicujących się komórkach.

Ikona dozownika - Smart Pharma

Żelazo dla dzieci
rekomendowane dawki

W związku groźnymi konsekwencjami nieprawidłowego przyjmowania żelaza Amerykańska Akademia Pediatrii (American Academy of Pediatrics – AAP) oraz polscy specjaliści w dziedzinie pediatrii rekomendują, aby zawsze podawać precyzyjnie wyliczoną dawkę żelaza uzależnioną od masy ciała pacjenta.

Eksperci rekomendują przyjmowanie przez dzieci dawki leczniczej wynoszącej:

4-6 mg Fe/kg/dobę w 2-3 podzielonych dawkach.

Ikona dziewczynki - Smart Pharma

Żelazo dla kobiet w ciąży
rekomendowane dawki

Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom CDC (Center of Diseases Control and Prevention 
– jedna z agencji rządu federalnego USA wchodząca w skład Department of Health and Human Services, odpowiednika polskiego Ministerstwa Zdrowia) rekomenduje suplementację doustnymi preparatami zawierającymi żelazo w dawce 30 mg dziennie dla kobiet ciężarnych, a w przypadku wystąpienia u nich niedokrwistości 60-120 mg. Analogiczne dawki rekomenduje zespół ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Bardzo ważne jest, aby podaż suplementowanego żelaza zawsze odbywała się precyzyjnie określoną przez lekarza dawką – w zależności od indywidualnego poziomu niedoboru oraz masy ciała. Dotyczy to zarówno kobiet w ciąży oraz karmiących piersią, jak i dzieci w okresie dojrzewania.

Ikona kobiety w ciąży - Smart Pharma

Minimalizowanie ryzyka nieprawidłowego przyjmowania żelaza

Schemat uzupełniania niedoborów żelaza powinien mieć charakterystykę liniową – precyzyjnie dostosowaną do indywidualnych potrzeb pacjenta. Jest to niezwykle istotne przy minimalizowaniu ryzyka związanego zarówno z niedoborem, jak i nadmiarem żelaza, toksycznością źródeł żelaza oraz ograniczeniem ekspozycji na nie.

Stosuj Innofer - jedyny preparat dostępny na rynku pozwalający w pełni precyzyjnie, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, podawać żelazo w dawkach rekomendowanych przez polskich i światowych specjalistów w dziedzinie pediatrii i ginekologii.

Innofer baby i Innofer żelazo elementarne - ich przewaga nad preparatami w tabletkach

Preparaty w postaci tabletek, tabletek musujących, kapsułek i saszetek do samodzielnego przygotowania charakteryzują się dawkowaniem progowym, dostarczając za każdym razem tę samą, 
z góry zaprojektowaną, dozę żelaza, niezależnie od potrzeb i stanu pacjenta. Oznacza to, że nie stwarzają możliwości indywidualnego sposobu regulacji dawki podawanego żelaza.

Innofer babyInnofer - jedyne preparaty dostępne na rynku pozwalające w pełni precyzyjnie, w zależności od indywidualnych potrzeb pacjenta, podawać żelazo w dawkach rekomendowanych przez polskich i światowych specjalistów w dziedzinie pediatrii i ginekologii.

Na zdjęciu Innofer oraz Innofer baby firmy Smart Pharma produkty, które zawierają żelazo elementarne