Lactobacillus rhamnosus GG skraca czas trwania biegunek

Biegunka to bardzo częsty problem niemowląt i dzieci. Często powtarzane i przewlekłe biegunki mogą prowadzić do odwodnienia, niedożywienia oraz negatywnie wpływać na rozwój. Stosowanie probiotyków o potwierdzonym działaniu zmniejsza ryzyko występowania biegunek u dzieci przebywających w szpitalu oraz biegunek infekcyjnych wywołanych np. przez rotawirusy.

Piktogram Diflos - Smart Pharma

ESPGHAN rekomenduje Lactobacillus rhamnosus GG przy ostrej biegunce infekcyjnej u dzieci

Ostra biegunka jest zdefiniowana jako oddawanie stolców o nieprawidłowej konsystencji i/lub zwiększenie ich liczby (zwykle 3 lub więcej płynnych stolców w ciągu doby), której mogą towarzyszyć gorączka i wymioty. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią dzieci poniżej 3 roku życia. Biegunka ostra trwa zwykle krócej niż 7 i nie dłużej niż 14 dni. Jednym z najpoważniejszych powikłań ostrej biegunki jest odwodnienie czyli ubytek wody i elektrolitów w organizmie. Nawadnianie doustnymi płynami nawadniającymi jest niezwykle skuteczne, nie wpływa jednak na czas utrzymywania się objawów. Poszukuje się więc rozwiązań, które zmniejszą czas choroby oraz objętość stolców biegunkowych.

Europejskie Stowarzyszenie Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia w Pediatrii (ESPGHAN, 2014) [1] rekomenduje podaż Lactobacillus rhamnosus GG wraz z doustnymi płynnymi nawadniającymi jako skuteczną metodę skrócenia czasu trwania objawów ostrej biegunki i zmniejszenia ich nasilenia.

Lactobacillus rhamnosus GG skuteczny w zmniejszeniu ryzyka wystąpienia biegunki szpitalnej

Leczenie szpitalne może wiązać się z ryzykiem rozwoju zakażenia szpitalnego, co przedłuża czas hospitalizacji. Jednym z najczęstszych zakażeń szpitalnych u dzieci jest biegunka o etiologii rotawirusowej, pojawiająca się powyżej 48 godzin od przyjęcia do szpitala. Pomimo stosowania działań zmniejszających liczbę zakażeń szpitalnych (ostry reżim higieniczny i izolacji chorych dzieci), nie udaje się całkowicie wyeliminować tego problemu. Jedną z obiecujących metod zapobiegania infekcjom szpitalnym jest profilaktyczne podawanie Lactobacillus rhamnosus GG, których skuteczność potwierdzono w dostępnych badaniach naukowych.

Profilaktyczne podawanie Lactobacillus rhamnosus GG, dwa razy dziennie w trakcie pobytu w szpitalu dzieciom w wieku od 1 do 36 miesiąca, zmniejszyło ryzyko wystąpienia biegunki szpitalnej u dzieci o 79% [2].

 diflos niemowlak

Lactobacillus rhamnosus GG zmniejsza ryzyko wystąpienia biegunek podróżnych

Biegunka podróżnych, jest to epizod ostrej biegunki (czyli 3 lub więcej płynnych stolców w ciągu doby), który występuje w trakcie podróży wskutek spożycia skażonej drobnoustrojami żywności lub wody pitnej. Biegunce, która może mieć charakter wodnisty lub krwisty towarzyszą często: ból brzucha, bolesne parcie na stolec, wymioty, gorączka, odwodnienie. Szacuje się, że biegunka występuje u ponad połowy podróżujących do krajów rozwijających się o niskim standardzie sanitarnym, z czego w ponad 80% przypadków przyczyną jest zakażenie bakteryjne, najczęściej szczepem Escherichia coli. Grupę podwyższonego ryzyka stanowią dzieci, osoby starsze i przewlekle chore, z niedoborami odporności, a także osoby o obniżonej kwaśności treści żołądkowej. Spośród wielu probiotyków, w profilaktyce biegunki podróżnych zaleca się stosowanie szczepu Lactobacillus rhamnosus GG [3].

Diflos – idealny probiotyk zawierający szczep Lactobacillus rhamnosus GG

Diflos to produkt zawierający w swoim składzie mikroenkapsulowane żywe kultury bakterii Lactobacillus rhamnosus GG. Produkt występuje w trzech wariantach: w postaci kropel - Diflos oraz w kapsułkach o różnej liczebności bakterii - Diflos 30 i Diflos 60. W celu zapewnienia dziennej porcji spożycia w trakcie trwania biegunek o różnej etiologii, zaleca się suplementację:

 Diflos krople firmy Smart Pharma  Diflos 30 firmy Smart Pharma  Diflos 60 firmy Smart Pharma

Literatura

  1. Guarino A., Ashkenazi S., Gendrel D., Lo Vecchio A., Shamir R., Szajewska H., European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology, and Nutrition/European Society for Pediatric Infectious Diseases evidence-based guidelines for the management of acute gastroenteritis in children in Europe: update 2014. J. Pediatr. Gastroenterol. Nutr. 2014, 59(1): 132-152.
  2. Szajewska H., Kotowska M., Mrukowicz J.Z., Armańska M., Mikołajczyk W., Efficacy of Lactobacillus GG in prevention of nosocomial diarrhea in infants. J Pediatr. 2001, 138(3): 361-365.
  3. Mach T. Biegunka podróżnych. Gastroenterologia Klin. 2011, 3(3): 121–126.