Kto powinien przyjmować żelazo?

Żelazo reguluje proces prawidłowej produkcji czerwonych krwinek 
oraz hemoglobiny transportującej tlen. Zapotrzebowanie na ten pierwiastek jest zmienne i zależy od wieku, płci i stanu organizmu. Dlatego norma dobowego spożycia waha się w dość dużych granicach.

Ikona żelaza elementarnego - Smart Pharma

Żelazo u noworodków

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne w „Standardach opieki medycznej nad Noworodkiem w Polsce” z 2017 roku wskazuje grupy noworodków, które bezwzględnie wymagają podawania żelaza z powodu zbyt małych zapasów żelaza zgromadzonych w trakcie życia płodowego.

Ze względu na toksyczne działanie żelaza konieczne jest dokładne określenia podaży tego pierwiastka i dostosowanie go do zmieniającej się masy ciała niemowlęcia. Żelazo powinno być podawane w dawce przeliczonej na kg masy ciała niemowlęcia na dobę.

Wymienionym poniżej populacjom dzieci należy podawać żelazo w dawkach proflikatycznych do ukończenia 12 miesiąca życia niezależnie od wyników badań krwi:

  • wcześniaki urodzone poniżej 32. tygodnia ciąży,
  • noworodki z małą urodzeniową masą ciała,
  • z ciąż wielopłodowych,
  • po utracie krwi w okresie okołoporodowym,
  • matek z niedokrwistością.

Rekomendowanym przez Polskie Towarzystwo Neonatologiczne rodzajem żelaza jest żelazo elementarne.

Ikona niemowlaka - Smart Pharma

Żelazo u dzieci w okresie dojrzewania

Okres dojrzewania u dzieci często wiąże się z niedokrwistością. Zbyt późno rozpoznany i nieleczony niedobór żelaza może powodować zaburzenia rozwoju ruchowego i umysłowego, osłabiać koncentrację, a także zwiększać podatność na zakażenia i choroby infekcyjne.

Ikona dziewczynki - Smart Pharma

Żelazo u kobiet w ciąży

Niedobory żelaza u kobiet ciężarnych mają niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Przewlekłe niedotlenienie organizmu matki spowodowane niedoborem żelaza, który upośledza prawidłowe działanie hemoglobiny, prowadzi do zmniejszenia transportu żelaza przez łożysko. W konsekwencji występuje obniżenie stężenia we krwi pępowinowej ferrytyny – białka magazynującego jony żelaza. Może to skutkować przedwczesnym porodem lub niską wagą urodzeniową.

Ikona kobiety w ciąży - Smart Pharma

Żelazo u matek karmiących

Mleko matki powinno dostarczać dziecku optymalne ilości białka, witamin, kwasów tłuszczowych, jodu i żelaza. Dlatego też w czasie karmienia piersią zapotrzebowanie na żelazo w organizmie matki jest zwiększone. Jeśli w czasie ciąży kobieta cierpiała na niedokrwistość spowodowaną np. dietą wegetariańską lub zaburzeniami wchłaniania, uzasadniona jest kontynuacja suplementacji żelaza także w okresie karmienia piersią. W ten sposób zmniejsza się ryzyko wystąpienia niedokrwistości u dziecka.

Zwiększone ryzyko wystąpienia niedoboru żelaza

Czynnik zwiększające możliwość wystąpienia niedoboru żelaza:

  • nawracające zakażenia układu oddechowego i pokarmowego
  • okres szybkiego wzrostu
  • upośledzone łaknienie
  • skłonność do krwawień/obfite miesiączki u dziewczynek w okresie pokwitania
  • nadwaga oraz otyłość

Żelazo elementarne jako rekomendowany rodzaj żelaza

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne w „Standardach opieki medycznej nad Noworodkiem w Polsce” z 2017 roku zaleca przyjmowanie żelaza elementarnego ze względu na jego najwyższą biodostępność i bezpieczeństwo stosowania.

Żelazo elementarne zawarte jest w produktach Innofer baby i Innofer

Na zdjęciu Innofer oraz Innofer baby firmy Smart Pharma produkty, które zawierają żelazo elementarne