Jakie zalety posiada żelazo elementarne?

W popularnych preparatach dostępnych na rynku wykorzystuje się rozpuszczalne sole żelaza, takie jak: siarczan żelaza, chlorek żelaza, pirofosforan żelaza, fumaran żelaza czy glukonian żelaza. Jednak ze względu na ich dużą masę molową, stosunkowo niską zawartość procentową żelaza oraz utrudnionym wchłanianiem w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego konieczne jest stosowanie dużych dawek tych produktów. Żelazo elementarne charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza przekraczającą 98% oraz niską masą molową, co daje możliwość użycia dużo niższych jego dawek w celu pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek w porównaniu do soli żelaza.

Ikona żelaza elementarnego - Smart Pharma

Bardzo wysoka dostępność biologiczna

Bardzo wysoka dostępność biologiczna (biodostępność) w organizmie ludzkim – na poziomie 69% 
– w połączeniu z powolnym wchłanianiem z przewodu pokarmowego sprawia, iż żelazo elementarne jest stopniowo uwalniane (od 6 do 8 godzin), co w efekcie redukuje toksyczność oraz intensywność ewentualnych efektów ubocznych (nie wywołuje zaparć, bólów brzucha, czarnych stolców, przebarwienia zębów) i sprawia, że jest lepiej tolerowane niż sole żelaza.

Najwyższe bezpieczeństwo stosowania

W badaniach udowodniono, iż żelazo elementarne jest 30-150 razy bardziej bezpieczne w porównaniu do rozpuszczalnych soli żelaza. Jest to źródło jonów żelaza ogólnie uznane za bezpieczne, posiadające certyfikat bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognized As Safe).

Oficjalny znak Generally Recognized As Safe - Smart Pharma

Żelazo elementarne jako rekomendowany rodzaj żelaza

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne w „Standardach opieki medycznej nad Noworodkiem 
w Polsce” z 2017 roku zaleca przyjmowanie żelaza elementarnego ze względu na jego najwyższą biodostępność i bezpieczeństwo stosowania.

Żelazo elementarne zawarte jest w produktach Innofer baby i Innofer

Na zdjęciu Innofer oraz Innofer baby firmy Smart Pharma produkty, które zawierają żelazo elementarne