Jakie zalety posiada żelazo elementarne?

Żelazo jest jednym z najważniejszych składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Bierze udział w procesie prawidłowej produkcji czerwonych krwinek i hemoglobiny, warunkując prawidłowy transport tlenu w organizmie. Niedobór może być wynikiem niedostatecznej jego zawartości w diecie, złego wchłaniania, a także zwiększonego zapotrzebowania organizmu. Odpowiednio dobrana dawka oraz rodzaj suplementowanego żelaza zapobiega wystąpieniu anemii i niedoboru żelaza oraz zmniejsza ryzyko występowania skutków ubocznych.

Ikona żelaza elementarnego - Smart Pharma

Żelazo elementarne
najbezpieczniejszą formą żelaza

W popularnych preparatach dostępnych na rynku wykorzystuje się rozpuszczalne sole żelaza, takie jak: siarczan żelaza, chlorek żelaza, pirofosforan żelaza, fumaran żelaza czy glukonian żelaza. Jednak ze względu na ich dużą masę molową, stosunkowo niską zawartość procentową żelaza oraz utrudnionym wchłanianiem w celu osiągnięcia pożądanego efektu terapeutycznego konieczne jest stosowanie dużych dawek tych produktów. Żelazo elementarne charakteryzuje się wysoką zawartością żelaza przekraczającą 98% oraz niską masą molową, co daje możliwość użycia dużo niższych jego dawek w celu pokrycia dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek w porównaniu do soli żelaza. Ponadto żelazo elementarne jest na zerowym stopniu utlenienia i nie przekształca się do formy jonowej w jamie ustnej dzięki czemu
nie barwi zębów i nie ma metalicznego smaku.

Rysunek 1 - Wysoka zawartość żelaza w żelazie elementarnym - Smart Pharma

Brak skutków ubocznych

Żelazo elementarne jest na zerowym stopniu utlenienia i do formy jonów łatwo przyswajalnych przez organizm (Fe2+) utlenia się dopiero w żołądku pod wpływem działania kwasu solnego. Odpowiednio dobrana średnica cząstek pozwala na powolny przebieg reakcji (45-60 min) zapobiegając powstaniu nadmiaru niewykorzystanych jonów żelaza podrażniających śluzówkę, dzięki czemu zminimalizowane jest ryzyko występowania skutków ubocznych takich jak bóle brzucha czy wymioty.

Rysunek 1 - Rysunek 2 - Powolne utlenianie żelaza elementarnym - Smart Pharma

Bardzo wysoka dostępność biologiczna

Powolne utlenianie się żelaza elementarnego do formy łatwo przyswajalnej przez organizm przekłada się na bardzo wysoką dostępność biologiczną (biodostępność) – na poziomie 69%. W efekcie redukuje toksyczność oraz intensywność ewentualnych efektów ubocznych tj. nie wywołuje zaparć, bólów brzucha, czarnych stolców, przebarwienia zębów i sprawia, że jest lepiej tolerowane niż sole żelaza.

Rysunek 3 - Wysoka biodostępność żelaza elementarnego - Smart Pharma

Najwyższe bezpieczeństwo stosowania

W badaniach udowodniono, iż żelazo elementarne jest 30-150 razy bardziej bezpieczne w porównaniu do rozpuszczalnych soli żelaza. Jest to źródło jonów żelaza ogólnie uznane za bezpieczne, posiadające certyfikat bezpieczeństwa GRAS (Generally Recognized As Safe).

Oficjalny znak Generally Recognized As Safe - Smart Pharma

Żelazo elementarne jako rekomendowany rodzaj żelaza

Polskie Towarzystwo Neonatologiczne w „Standardach opieki medycznej nad Noworodkiem 
w Polsce” z 2017 roku zaleca przyjmowanie żelaza elementarnego ze względu na jego najwyższą biodostępność i bezpieczeństwo stosowania.

Żelazo elementarne zawarte jest w produktach Innofer baby i Innofer

Na zdjęciu Innofer oraz Innofer baby firmy Smart Pharma produkty, które zawierają żelazo elementarne